fbpx
 
 
 
 
 

Gulf Beaches Marathon Race Records

Male Age Group: Overall
Runner Time Year
1 Scott Colford, 31, Logansport, IN 2:35:58 2002
2 Stan Trudeau, 42, Toronto, Canada 2:37:11 2001
3 Kevin Brinegar, 35, Fairbanks, AK 2:38:55 2005
4 Reinaldo Garcia, 28, Miami, FL 2:41:26 2000
5 Edward Baker, 22, Cambridge, MA 2:42:10 2002
6 Richard Christiansen, 40, Boise, ID 2:42:50 2000
7 Jeff Delie, 44, Palm Harbor, FL 2:44:36 2001
8 Pol Dekeirel, 36, Zaentem, Belgium 2:46:04 2001
9 David A. Newcomb, 26, New York, NY 2:46:05 2000
10 Brian Kistner, 30, Florence, SC 2:46:09 2001
11 Ron Sharp, 35, Ft. Wayne, IN 2:47:13 2001
12 Chris Whitlock, 33, Miami Beach, FL 2:47:49 2000
13 John Lynch, 23, Sunbury, OH 2:48:05 2001
14 Richard Christiansen, 42, Boise, ID 2:48:34 2002
15 Kevin Skehan, 41, Stratford, CT 2:48:52 2002
16 David Joyce, 29, St. Petersburg, FL 2:49:20 2000
17 Anson Clapcott, 57, Savannah, GA 2:50:10 2002
18 Ian Payne, 36, Tierra Verde, FL 2:50:47 2004
19 Rod Reeves, 25, Wesley Chapel, FL 2:51:23 2000
20 Jimmy Vilalobus, 33, Pembroke Pines, FL 2:51:27 2003
Female Age Group: Overall
Runner Time Year
1 Judy Maguire, 41, Clearwater, FL 2:52:38 2000
2 Lisa Valentine, 42, Tierra Verde, FL 2:58:50 2004
3 Lisa Valentine, 43, Tierra Verde, FL 2:58:57 2005
4 Melissa Rittenhouse, 24, Smyrna, GA 2:59:46 2001
5 Kim Donaldson, 38, St. Petersburg, FL 3:02:13 2000
6 Lisa Valentine, 40, Tierra Verde, FL 3:02:21 2002
7 Patricia Farese, 37, N. Redington Beach, FL 3:05:04 2000
8 Lisa Valentine, 41, Tierra Verde 3:09:01 2003
9 Kim Bricker, 40, Edmond, OK 3:09:09 2001
10 Kim Bruce, 41, St. Petersburg, FL 3:13:48 2004
11 Mary Camire, 47, Wakefield, RI 3:16:17 2001
12 Carol Glasscock, 32, St. Pete Beach, FL 3:16:25 2000
13 Sandra Shelton, 33, Pembroke Pines, FL 3:16:56 2003
14 Allison Schlonsky, 27, Ft. Myers, FL 3:17:05 2000
15 Sara Czarnecki, 29, Long Island City, NY 3:19:49 2001
16 Carol Postigo, 39, Miami, FL 3:20:44 2001
17 Ashley McCowen, 28, Carrboro, NC 3:20:59 2005
18 Kristie Marshall, 29, Macon, GA 3:21:53 2003
19 Mary Delie, 40, Palm Harbor, FL 3:22:06 2001
20 Ellen Bloome, 41, Boca Raton, FL 3:24:03 2002
Male Master (40+)
Runner Time Year
1 Stan Trudeau, 42, Toronto, Canada 2:37:11 2001
2 Richard Christiansen, 40, Boise, ID 2:42:50 2000
3 Jeff Delie, 44, Palm Harbor, FL 2:44:36 2001
4 Richard Christiansen, 42, Boise, ID 2:48:34 2002
5 Kevin Skehan, 41, Stratford, CT 2:48:52 2002
6 Anson Clapcott, 57, Savannah, GA 2:50:10 2002
7 Danny Joseph, 42, Lima, OH 2:54:17 2005
8 Pat De Coster, 48, East Moline, IL 2:54:40 2000
9 Rob Levinsky, 43, Virginia Beach, VA 2:55:18 2001
10 Gary Bloome, 47, Boca Raton, FL 2:56:12 2001
11 Ed Bickley, 41, Calgary, Canada 2:56:39 2000
12 Guy Gordon, 45, Newton, NJ 2:56:58 2003
13 Ivar Adolfsson, 42, Reykjavik, Iceland 2:57:08 2005
14 Mel Williams, 63, Norfolk, VA 2:58:51 2001
15 Joe Costas, 49, Seminole, FL 2:58:53 2001
16 Peter Cooper, 40, Pontiac, MI 2:59:05 2001
17 Tom Bronga, 44, Anchorage, AK 2:59:07 2005
18 Joe Burgasser, 65, St. Petersburg, FL 2:59:21 2004
19 Judson Esty-Kendall, 52, Glenburn, ME 2:59:31 2002
20 Jim Larkin, 50, Plant City, FL 3:00:15 2000
Female Master (40+)
Runner Time Year
1 Judy Maguire, 41, Clearwater, FL 2:52:38 2000
2 Lisa Valentine, 42, Tierra Verde, FL 2:58:50 2004
3 Lisa Valentine, 43, Tierra Verde, FL 2:58:57 2005
4 Lisa Valentine, 40, Tierra Verde, FL 3:02:21 2002
5 Lisa Valentine, 41, Tierra Verde 3:09:01 2003
6 Kim Bricker, 40, Edmond, OK 3:09:09 2001
7 Kim Bruce, 41, St. Petersburg, FL 3:13:48 2004
8 Mary Camire, 47, Wakefield, RI 3:16:17 2001
9 Mary Delie, 40, Palm Harbor, FL 3:22:06 2001
10 Ellen Bloome, 41, Boca Raton, FL 3:24:03 2002
11 Mary Ann Protz, 43, St. Petersburg, FL 3:24:18 2000
12 Janet Labuc, 50, Hudson, Canada 3:25:07 2001
13 Nancy Cole-Hryciw, 48, Ontario, Canada 3:27:07 2002
14 Donna Smyers, 47, Montpelier, VT 3:28:53 2005
15 Leslie Varrelman, 41, Malvern, PA 3:29:04 2001
16 Joy Watson, 46, Boca Raton, FL 3:29:15 2001
17 Jeanne Kruger-Williams, 53, Norfolk, VA 3:29:49 2001
18 Kathleen Johnston, 41, Nashville, TN 3:30:48 2001
19 Cynthia Washam, 44, Jensen Beach, FL 3:31:18 2002
20 Linda Mason, 46, Clearwater, FL 3:32:46 2000
Male Grandmaster (50+)
Runner Time Year
1 Anson Clapcott, 57, Savannah, GA 2:50:10 2002
2 Mel Williams, 63, Norfolk, VA 2:58:51 2001
3 Joe Burgasser, 65, St. Petersburg, FL 2:59:21 2004
4 Judson Esty-Kendall, 52, Glenburn, ME 2:59:31 2002
5 Jim Larkin, 50, Plant City, FL 3:00:15 2000
6 Jim Larkin, 51, Plant City, FL 3:02:27 2001
7 Larry Casassa, 50, Fitchburg, MA 3:02:50 2005
8 David Jones, 51, Eagleville, TN 3:03:55 2003
9 Dave Hunter, 50, Silver Lake, OH 3:05:33 2001
10 Tony Mauro, 59, Pittsburgh, PA 3:06:49 2002
11 Michael Ward, 52, Tierra Verde, FL 3:07:16 2000
12 Mr. Dormois, 54, Tampa, FL 3:09:10 2000
13 Donald Brabant, 54, Exeter, NH 3:11:24 2001
14 Vincent Delguercio, 52, Elm, NJ 3:12:04 2004
15 Jerry Rosa, 58, Hampton, NH 3:12:12 2002
16 Karl Stevens, 50, Brandon, FL 3:12:39 2000
17 Bill Lord, 56, S. Pasadena, FL 3:12:53 2001
18 Joe Burgasser, 66, St. Petersburg, FL 3:16:16 2005
19 Arthur Sarakas, 55, Pompano Beach, FL 3:17:16 2002
20 Daryl Simon, 52, Rogersville, MO 3:17:51 2001
Female Grandmaster (50+)
Runner Time Year
1 Janet Labuc, 50, Hudson, Canada 3:25:07 2001
2 Jeanne Kruger-Williams, 53, Norfolk, VA 3:29:49 2001
3 Helga Rinneard, 54, Orilla, Canada 3:42:15 2001
4 Sandy Meneley, 55, Holmes Beach, FL 3:42:57 2003
5 Sara Appelbaum, 50, Temple Terrace, FL 3:45:15 2000
6 Karen Mitchell, 50, York, PA 3:47:54 2001
7 Delma Bartelme, 51, Sarasota, FL 3:49:50 2001
8 Flo Riggie, 51, Safety Harbor, FL 3:54:00 2005
9 Esther Gay, 52, Pinellas Park, FL 3:55:40 2000
10 Mary Ellen Holbrook, 50, Tampa, FL 4:01:12 2000
11 Kathy Dodd, 50, Clearwater, FL 4:01:14 2002
12 Sofia Bereza, 50, Clearwater, FL 4:04:20 2000
13 Madaline Ann Schindler, 52, Williston, FL 4:05:48 2002
14 Mary Pulaski, 52, Tampa, FL 4:08:54 2004
15 Sigrid E. Lindo, 55, Montclair, NJ 4:09:19 2001
16 Sofia Bereza, 51, Clearwater, FL 4:12:20 2001
17 Debra Ryder, 51, Redington Beach, FL 4:16:55 2004
18 Barbara Wnek, 52, St. Louis, MO 4:18:17 2002
19 Gina Moore, 51, Dallas TX 4:21:13 2003
20 Linda Crismond, 56, Tarpon Springs, FL 4:21:20 2000
Male 19 & Under
Runner Time Year
1 Adam Randles, 17, Kankakee, IL 3:08:07 2002
2 Bradford Gilliam, 17, Lilburn, GA 3:09:39 2005
3 Alex Erickson, 17, Lilburn, GA 3:09:58 2005
4 Michael Winston, 15, Lilburn, GA 3:12:15 2005
5 Charles Campbell, 19, Athens, GA 3:15:00 2001
6 Edward Tague, 18, Wellington, FL 3:16:44 2001
7 Carlos Novoa, 18, Clearwater, FL 3:19:46 2001
8 Jonathan Perry, 17, Kankakee, IL 3:23:15 2002
9 Andrew Buckland, 18, Topeka, KS 3:27:27 2002
10 Al Moreno, 17, Dunedin, FL 3:52:37 2004
11 Jacob Elison, 18, Jonesboro, GA 3:52:40 2003
12 Von Tang, 19, Largo, FL 3:53:50 2002
13 Scott Williamson, 17, Jonesboro, GA 3:56:18 2003
14 Wayne Saxer, 13, Homosassa, FL 4:14:45 2001
15 Vassil Raytcher, 19, Seminole, FL 4:15:24 2004
16 Chad Jennison, 17, Stockbridge, GA 4:36:47 2003
17 Brenton Floyd, 18, Harrison, TN 4:44:00 2004
18 Rocko Scannon, 16, Tampa, FL 4:50:03 2000
19 Michael Grebe, 16, Gainesville, FL 4:52:17 2002
20 Jacob Elison, 17, Jonesboro, GA 4:54:46 2002
Female 19 & Under
Runner Time Year
1 Melissa Hughes, 19, Mount Pleasant, MI 3:40:48 2001
2 Angela Cobb, 17, Abbeville, GA 3:47:47 2001
3 Kristin Aaron, 19, Deland, FL 4:07:49 2003
4 Molly Andrews, 17, Greenwood, IN 4:12:18 2003
5 Erin Mordecai, 18, Stockbridge, GA 4:26:52 2003
6 Elizabeth Orendorff, 17, Mcdonough, GA 4:29:04 2003
7 Tracy N. Boyer, 16, Asheville, NC 4:48:30 2002
8 Carissa Sampson, 18, Story City, IA 4:53:58 2001
9 Brittany Hamachek, 16, Palm Harbor, FL 4:55:41 2003
10 Letitia Bible, 19, Tallahassee, FL 4:56:15 2003
11 Allison Thompson, 18, Story City, IA 5:02:19 2001
12 Sarah Meincke, 16, Tampa, FL 5:09:42 2001
13 Bethany Beil, 19, Stafford, VA 5:28:56 2002
14 Andrea Severson, 17, Story City, IA 5:31:16 2001
15 Stephanie Thayer, 15, Riverdale, GA 5:50:58 2002
16 Ashley Ator, 18, Bettendorf, IA 5:52:24 2002
17 Christina Bracker, 19, N. Smyrna Beach, FL 6:03:39 2003
18 Elizabeth Canttrell, 19, Gainesville, FL 6:18:48 2002
19 Heather Hudson, 19, Knoxville, TN 6:27:13 2002
Male 20 – 24
Runner Time Year
1 Edward Baker, 22, Cambridge, MA 2:42:10 2002
2 John Lynch, 23, Sunbury, OH 2:48:05 2001
3 Jeffrey Boyd, 21, Raleigh, NC 2:56:02 2001
4 Gregory Walker, 24, Bradenton, FL 2:58:04 2002
5 Greg Werner, 23, Melbourne, FL 3:00:34 2000
6 Anthony Rakowski, 21, Dearborn Hights, MI 3:00:55 2001
7 Chad Chambers, 24, Sarasota, FL 3:06:20 2001
8 Thomas Bornemann, 24, Miami, FL 3:12:43 2001
9 Jason Reed, 22, Amherst, MA 3:12:54 2002
10 Chris Biddle, 20, Athens, GA 3:15:01 2001
11 Camilo Peirano, 22, Lima, Peru 3:17:06 2001
12 Christian Feldt, 24, Inverness, FL 3:17:15 2002
13 David James, 23, Rye, NY 3:25:54 2002
14 Brian Yablon, 22, Miami, FL 3:29:07 2003
15 Josh Ehlen, 21, Ames, IA 3:29:32 2003
16 Marcelo Peirano, 23, Lima Peru 3:29:47 2001
17 Benjamin Surgo, 21, Gunnison, CO 3:32:37 2003
18 Tye Conklin, 24, Clearwater, FL 3:35:45 2002
19 Charles Heaton, 24, Houston, TX 3:36:43 2003
20 Scott Schaetzler, 22, Palm Harbor, FL 3:39:12 2000
Female 20 – 24
Runner Time Year
1 Melissa Rittenhouse, 24, Smyrna, GA 2:59:46 2001
2 Holly Petrack, 24, Tampa, FL 3:32:31 2001
3 Kelly Helms, 20, Auburn, AL 3:38:39 2002
4 Diane Smith, 23, Maple Grove, MN 3:42:20 2004
5 Shawni Sullivan, 23, Kissimmee, FL 3:55:21 2002
6 Courtney Lavelle, 23, Somerville, MA 3:55:25 2001
7 Lauren Pizzi, 21, Annapolis, MD 3:55:26 2003
8 Amy Benson, 20, Northampton, MA 3:55:40 2003
9 Carolina Fernandez, 23, Seattle, WA 3:56:29 2002
10 Erin Bitterli, 21, Jacksonville, FL 3:56:42 2004
11 Katharine Harenski, 22, Warren, MI 3:56:59 2004
12 Sara Pragluski, 24, Longmeadow, MA 3:59:28 2003
13 Mary Densmore, 21, Athens, GA 4:00:38 2005
14 Robyn Hoelle, 23, Gainesville, FL 4:02:11 2001
15 Mary Lockwood, 23, Sarasota, FL 4:03:01 2005
16 Lindsey Boegner, 23, Chattanooga, TN 4:03:21 2002
17 Becky Strobel, 22, Orlando, FL 4:07:42 2003
18 Tara Calderbank, 20, Deland, FL 4:07:49 2003
19 Becky Harrell, 24, Columbia, SC 4:13:16 2002
20 Michelle Walmsley, 23, Westborough, MA 4:14:06 2002
Male 25 – 29
Runner Time Year
1 Reinaldo Garcia, 28, Miami, FL 2:41:26 2000
2 David A. Newcomb, 26, New York, NY 2:46:05 2000
3 David Joyce, 29, St. Petersburg, FL 2:49:20 2000
4 Rod Reeves, 25, Wesley Chapel, FL 2:51:23 2000
5 Brian Kistner, 29, Florence, SC 2:52:31 2000
6 Robert Miller, 27, Salisbury, NC 2:57:16 2000
7 Rob Ricard, 25, Bow, NH 2:57:51 2002
8 Sean Harrington, 27, Madison, WI 3:03:26 2004
9 Bob Wagoner, 29, Largo, FL 3:03:47 2003
10 Tim Staton, 26, Waterloo, WI 3:04:45 2004
11 Brad Prum, 29, Byron Center, MI 3:05:14 2001
12 Cale Jacobs, 25, Gainesville, FL 3:05:39 2001
13 Chad Holderbaum, 25, Irwin, PA 3:07:28 2005
14 Gregory Walker, 25, Bradenton, FL 3:09:14 2003
15 Jonathan Comeau, 28, Atlanta, GA 3:09:53 2004
16 Todd Kauffman, 27, Lansing, MI 3:10:22 2003
17 Bob Wagoner, 26, Largo, FL 3:11:01 2000
18 Jonathan Knight, 25, Gainesville, FL 3:15:25 2001
19 Ian Feldt, 26, Inverness, FL 3:20:46 2002
20 Chris Brickner, 29, St. Petersburg, FL 3:23:29 2004
Female 25 – 29
Runner Time Year
1 Allison Schlonsky, 27, Ft. Myers, FL 3:17:05 2000
2 Sara Czarnecki, 29, Long Island City, NY 3:19:49 2001
3 Ashley McCowen, 28, Carrboro, NC 3:20:59 2005
4 Kristie Marshall, 29, Macon, GA 3:21:53 2003
5 Jennifer Miller, 27, Fort Smith, AR 3:25:42 2001
6 Robin Freese, 27, Largo, FL 3:25:45 2000
7 Karen Scott, 25, Simpsonville, SC 3:25:54 2004
8 Lisa Purul, 27, Tarpon Springs, FL 3:27:28 2001
9 Kathy O’Neal, 29, Riverview, FL 3:31:35 2003
10 Jenny Krause, 28, Venice, FL 3:32:38 2003
11 Alison Bradford, 26, Estero, FL 3:35:03 2004
12 Carey Kosson, 26, Orlando, FL 3:37:24 2003
13 Rachel Bonine, 27, Tampa, FL 3:37:32 2003
14 Lori Wilson, 28, Seffner, FL 3:43:34 2003
15 Ashley Macko, 27, Temple Terrace, FL 3:48:55 2000
16 Molly Dressel, 29, Tampa, FL 3:48:57 2005
17 Liz McGoegh, 28, Riverview, FL 3:50:01 2002
18 Courtney Knott, 27, Centerville, IA 3:50:13 2005
19 Catherine Colley, 25, Nashville, TN 3:50:37 2002
20 Mairead Drain, 25, Manitoba, Canada 3:50:43 2004
Male 30 – 34
Runner Time Year
1 Scott Colford, 31, Logansport, IN 2:35:58 2002
2 Brian Kistner, 30, Florence, SC 2:46:09 2001
3 Chris Whitlock, 33, Miami Beach, FL 2:47:49 2000
4 Jimmy Vilalobus, 33, Pembroke Pines, FL 2:51:27 2003
5 Fitzgerald Rivas, 32, Clearwater, FL 2:57:13 2001
6 Fitzgerald Rivas, 31, Clearwater, FL 2:58:24 2000
7 J. P. Atherholt, 31, Clearwater, FL 2:58:59 2000
8 Bennett Walsh, 30, Ft. Benning, GA 3:00:27 2001
9 Bob Wagoner, 30, Seminole, FL 3:01:19 2004
10 Nelson Stephenson, 31, Naples, FL 3:03:47 2001
11 Darren Worts, 31, Chatham, NJ 3:04:05 2002
12 Bob Wagoner, 31, Seminole, FL 3:04:58 2005
13 Shawn Rogers, 31, Port Orange, FL 3:05:24 2004
14 Adam Goldstein, 31, Paradise, PA 3:05:55 2004
15 Joel Stewart, 33, Chesapeake, VA 3:06:16 2001
16 Gene Faller, 32, Salisbury, NC 3:07:59 2002
17 Gus Floodquist, 32, Sevierville, TN 3:08:01 2001
18 Neil Robichaux, 32, Lutz, FL 3:08:42 2005
19 Ian Payne, 34, Tierra Verde, FL 3:09:29 2002
20 Oliver Knill, 33, Arlington, MA 3:11:19 2002
Female 30 – 34
Runner Time Year
1 Carol Glasscock, 32, St. Pete Beach, FL 3:16:25 2000
2 Sandra Shelton, 33, Pembroke Pines, FL 3:16:56 2003
3 Barbara Friesen, 33, Orilla, Canada 3:26:56 2001
4 Nola Shyiak, 33, Tarpon Springs, FL 3:28:24 2001
5 Nathalie Goyer, 32, St. Bruno, Canada 3:32:57 2001
6 Kimberly Grilliot, 34, Billbrook, OH 3:33:56 2001
7 Deborah Kempa, 34, Clermont, FL 3:34:48 2004
8 Hanne Strange, 34, Darien, CT 3:35:01 2003
9 Lisa Feldt, 31, Clearwater, FL 3:35:12 2000
10 Sheila Mitchell, 33, Largo, FL 3:35:58 2001
11 Judy Brutcher, 30, Lakeland, FL 3:36:08 2001
12 Lisa Kaschak, 33, St. Petersburg, FL 3:36:43 2003
13 Amy Wigmore, 33, Arlington, VA 3:37:08 2004
14 Jennifer Hutchison, 34, St. Petersburg, FL 3:37:26 2002
15 Kim Miles, 33, Clearwater, FL 3:37:38 2003
16 Michele McGleish, 34, Germantown, MD 3:38:31 2001
17 Lauren Engen, 34, Minneapolis, MN 3:40:01 2005
18 Kate Kelly, 30, Waltham, MA 3:40:33 2002
19 Lynne Fisherkeller, 33, Palm Harbor 3:41:55 2000
20 Heather Polan, 33, Milwaukee, WI 3:43:17 2005
Male 35 – 39
Runner Time Year
1 Kevin Brinegar, 35, Fairbanks, AK 2:38:55 2005
2 Pol Dekeirel, 36, Zaentem, Belgium 2:46:04 2001
3 Ron Sharp, 35, Ft. Wayne, IN 2:47:13 2001
4 Ian Payne, 36, Tierra Verde, FL 2:50:47 2004
5 David Forsee, 35, Indianapolis, IN 2:51:58 2005
6 Mike Ferreira, 38, Pembroke Pines, FL 2:52:25 2003
7 Ian Payne, 37, Tierra Verde, FL 2:53:24 2005
8 Daniel Huntington, 39, Berkeley Lake, GA 2:55:00 2002
9 Greg Fiess, 37, Clearwater, FL 2:56:19 2000
10 Jim Bengtson, 35, Eden Prairie, MN 2:58:18 2003
11 Bill Shockley, 35, Galloway, OH 2:59:44 2001
12 Adrian Pearce, 37, Queensland, Australia 3:00:24 2005
13 Tom Voehl, 37, Eden Prairie, MN 3:01:20 2005
14 Gregg Walchili, 39, Allyn, WA 3:03:42 2002
15 Tom Chisholm, 37, Glenview, IL 3:04:19 2005
16 Ivar Adolfsson, 39, Reykjavik, Iceland 3:04:41 2002
17 Keir Ulrich, 35, Akron, OH 3:05:01 2005
18 Moulay Souteh, 37, Kissimmee, FL 3:05:15 2003
19 John A. Barrera, 36, Savannah, GA 3:05:19 2001
19 Daniel Fogel, 36, Wilmette, IL 3:05:19 2001
Female 35 – 39
Runner Time Year
1 Kim Donaldson, 38, St. Petersburg, FL 3:02:13 2000
2 Patricia Farese, 37, N. Redington Beach, FL 3:05:04 2000
3 Carol Postigo, 39, Miami, FL 3:20:44 2001
4 Julie Shumate, 36, Winter Haven, FL 3:25:01 2000
5 Jan Burger, 37, Valrico, FL 3:26:25 2003
6 Kathy Roche, 39, Marshall, MI 3:26:34 2001
7 Sandra Young, 37, Tampa, FL 3:30:24 2000
8 Christine Byers, 36, Laporte, IN 3:32:29 2005
9 Patti Spence, 39, Belleair, FL 3:34:28 2001
10 Linda Hoyt, 35, Sunrise, FL 3:35:54 2002
11 Kim O’Callaghan, 37, Vineyard Haven, MA 3:36:08 2002
12 Mary Kae Woodworth, 39, St. Petersburg, FL 3:36:14 2000
13 Sue Abrahamson, 39, Lakeland, FL 3:36:27 2003
14 Gloria Dumas, 38, Inverness, FL 3:37:00 2000
15 Ruth C. O’Hara, 37, Alexandria, VA 3:37:38 2001
15 Linda Santullo, 38, Woburn, MA 3:37:38 2002
17 Sue Boyle, 35, Largo, FL 3:38:00 2000
18 Sheila Foley, 37, Quebec, Canada 3:38:57 2003
19 Judy Rowland, 39, N. Redington Beach, FL 3:39:30 2001
20 Elizabeth Nowak, 38, Durham, NC 3:39:40 2002
Male 40 – 44
Runner Time Year
1 Stan Trudeau, 42, Toronto, Canada 2:37:11 2001
2 Richard Christiansen, 40, Boise, ID 2:42:50 2000
3 Jeff Delie, 44, Palm Harbor, FL 2:44:36 2001
4 Richard Christiansen, 42, Boise, ID 2:48:34 2002
5 Kevin Skehan, 41, Stratford, CT 2:48:52 2002
6 Danny Joseph, 42, Lima, OH 2:54:17 2005
7 Rob Levinsky, 43, Virginia Beach, VA 2:55:18 2001
8 Ed Bickley, 41, Calgary, Canada 2:56:39 2000
9 Ivar Adolfsson, 42, Reykjavik, Iceland 2:57:08 2005
10 Peter Cooper, 40, Pontiac, MI 2:59:05 2001
11 Tom Bronga, 44, Anchorage, AK 2:59:07 2005
12 Jaime Cortes, 42, Miami, FL 3:01:51 2001
12 Charles Moseley, 43, Naples, FL 3:01:51 2002
14 Ron Rashid, 43, Chicago, IL 3:02:23 2002
15 Ramiro Munoz, 43, Elmhurst, NY 3:03:03 2002
16 Don Gworek, 40, Orlando, FL 3:04:14 2002
17 Gary Allen, 44, Cranberry Island, ME 3:04:21 2002
18 Robert Hammond, 42, Sarasota, FL 3:04:56 2003
19 Rich Power, 41, Pittsburgh, PA 3:05:20 2005
20 Darrell Edrich, 44, Clearwater, FL 3:05:21 2001
Female 40 – 44
Runner Time Year
1 Judy Maguire, 41, Clearwater, FL 2:52:38 2000
2 Lisa Valentine, 42, Tierra Verde, FL 2:58:50 2004
3 Lisa Valentine, 43, Tierra Verde, FL 2:58:57 2005
4 Lisa Valentine, 40, Tierra Verde, FL 3:02:21 2002
5 Lisa Valentine, 41, Tierra Verde 3:09:01 2003
6 Kim Bricker, 40, Edmond, OK 3:09:09 2001
7 Kim Bruce, 41, St. Petersburg, FL 3:13:48 2004
8 Mary Delie, 40, Palm Harbor, FL 3:22:06 2001
9 Ellen Bloome, 41, Boca Raton, FL 3:24:03 2002
10 Mary Ann Protz, 43, St. Petersburg, FL 3:24:18 2000
11 Leslie Varrelman, 41, Malvern, PA 3:29:04 2001
12 Kathleen Johnston, 41, Nashville, TN 3:30:48 2001
13 Cynthia Washam, 44, Jensen Beach, FL 3:31:18 2002
14 Kit Van Allan, 40, Palm Harbor, FL 3:33:53 2005
15 Michelle Curtze, 41, Waterford, PA 3:34:19 2005
16 Sue Faludi, 42, Richmond Hill, Canada 3:35:11 2001
17 Karen Collins, 40, Tampa, FL 3:35:15 2004
18 Mary Stewart-Wong, 43, Safety Harbor, FL 3:36:48 2000
19 Noora Alidina, 43, Palm Harbor, FL 3:36:49 2000
20 Beth Tarter, 41, Wichita Falls, TX 3:36:53 2002
Male 45 – 49
Runner Time Year
1 Pat De Coster, 48, East Moline, IL 2:54:40 2000
2 Gary Bloome, 47, Boca Raton, FL 2:56:12 2001
3 Guy Gordon, 45, Newton, NJ 2:56:58 2003
4 Joe Costas, 49, Seminole, FL 2:58:53 2001
5 Kerry Green, 47, Mansfield, OH 3:02:12 2002
6 Joe Kerrigan, 45, Scranton, PA 3:07:48 2005
7 David Horner, 47, Naples, NC 3:10:27 2005
8 Edward Basanti, 45, Teaneck, NJ 3:10:35 2004
9 Steve Schmidt, 47, Holmes Beach, FL 3:13:55 2002
10 Louis Molina, 47, Tampa, FL 3:14:04 2001
11 Murray Maitland, 45, Tampa, FL 3:14:12 2003
12 Mike Morris, 49, Terre Haute, IN 3:14:50 2001
13 Tom Supek, 45, Riverview, FL 3:16:04 2003
14 Ricky McRobert, 45, Whitby, Canada 3:16:17 2001
15 Angel Valentin, 45, Coral Springs, FL 3:16:26 2001
15 Steve Grande, 45, Sandown, NH 3:16:26 2000
17 Alan LaMotte, 47, Satellite Beach, FL 3:16:33 2001
18 Hideo Koda, 47, Saga-Ken, Japan 3:17:06 2001
19 Steve Schmidt, 46, Bradenton, FL 3:17:23 2001
20 William Bates, 45, Alexandria, VA 3:17:45 2001
Female 45 – 49
Runner Time Year
1 Mary Camire, 47, Wakefield, RI 3:16:17 2001
2 Nancy Cole-Hryciw, 48, Ontario, Canada 3:27:07 2002
3 Donna Smyers, 47, Montpelier, VT 3:28:53 2005
4 Joy Watson, 46, Boca Raton, Fl 3:29:15 2001
5 Linda Mason, 46, Clearwater, FL 3:32:46 2000
6 Barbara Eckes, 45, Clearwater, FL 3:36:31 2001
7 Noora Alidina, 45, Palm Harbor, FL 3:37:12 2002
8 Linda Mason, 47, Clearwater, FL 3:39:47 2001
9 Karen Alexeev, 48, Gulfport, FL 3:40:07 2001
10 Nancy Cole-Hryciw, 49, Ontario, Canada 3:40:08 2003
11 Barbara Eckes, 47, Clearwater, FL 3:43:18 2003
12 Adrienne Silver, 47, Coral Springs, FL 3:45:31 2003
13 Kathy Dodd, 48, Clearwater, FL 3:46:04 2000
14 Sue Faludi, 46, Ontario, Canada 3:46:22 2005
15 Brenda Ross, 46, Signal Mountain, TN 3:46:34 2001
16 Noora Alidina, 46, Palm Harbor, FL 3:46:50 2003
17 Diane Sweetapple, 45, Largo, FL 3:48:11 2002
18 Aranka Mason,45, Ontario, Canada 3:52:24 2003
19 Remi Hitchcock, 45, St. Petersburg, FL 3:52:31 2001
20 Elena Altemu, 48, Bonita Springs, FL 3:53:48 2004
Male 50 – 54
Runner Time Year
1 Judson Esty-Kendall, 52, Glenburn, ME 2:59:31 2002
2 Jim Larkin, 50, Plant City, FL 3:00:15 2000
3 Jim Larkin, 51, Plant City, FL 3:02:27 2001
4 Larry Casassa, 50, Fitchburg, MA 3:02:50 2005
5 David Jones, 51, Eagleville, TN 3:03:55 2003
6 Dave Hunter, 50, Silver Lake, OH 3:05:33 2001
7 Michael Ward, 52, Tierra Verde, FL 3:07:16 2000
8 Mr. Dormois, 54, Tampa, FL 3:09:10 2000
9 Donald Brabant, 54, Exeter, NH 3:11:24 2001
10 Vincent Delguercio, 52, Elm, NJ 3:12:04 2004
11 Karl Stevens, 50, Brandon, FL 3:12:39 2000
12 Daryl Simon, 52, Rogersville, MO 3:17:51 2001
13 Dana Peters, 50, Riverview, FL 3:20:24 2001
14 Joe Stafford, 50, Traverse City, MI 3:20:53 2001
15 Trevo Stringe, 50, Orilla, Canada 3:22:57 2001
16 Harvey Kunz, 54, Omaha, NE 3:22:59 2001
17 Dave Hunter, 54, Silver Lake, OH 3:23:00 2005
18 William McClintock, 50, Centerville, IA 3:23:13 2005
19 Bernard Coppolo, 50, Indiana, PA 3:25:12 2001
20 Jack Eads, 52, St. Petersburg, FL 3:25:20 2000
Female 50 – 54
Runner Time Year
1 Janet Labuc, 50, Hudson, Canada 3:25:07 2001
2 Jeanne Kruger-Williams, 53, Norfolk, VA 3:29:49 2001
3 Helga Rinneard, 54, Orilla, Canada 3:42:15 2001
4 Sara Appelbaum, 50, Temple Terrace, FL 3:45:15 2000
5 Karen Mitchell, 50, York, PA 3:47:54 2001
6 Delma Bartelme, 51, Sarasota, FL 3:49:50 2001
7 Flo Riggie, 51, Safety Harbor, FL 3:54:00 2005
8 Esther Gay, 52, Pinellas Park, FL 3:55:40 2000
9 Mary Ellen Holbrook, 50, Tampa, FL 4:01:12 2000
10 Kathy Dodd, 50, Clearwater, FL 4:01:14 2002
11 Sofia Bereza, 50, Clearwater, FL 4:04:20 2000
12 Madaline Ann Schindler, 52, Williston, FL 4:05:48 2002
13 Mary Pulaski, 52, Tampa, FL 4:08:54 2004
14 Sofia Bereza, 51, Clearwater, FL 4:12:20 2001
15 Debra Ryder, 51, Redington Beach, FL 4:16:55 2004
16 Barbara Wnek, 52, St. Louis, MO 4:18:17 2002
17 Gina Moore, 51, Dallas TX 4:21:13 2003
18 Mary Ellen Buechel-Holbrook, 52, Sevierville, TN 4:22:46 2002
19 Debra Ryder, 50, Redington Beach, FL 4:23:46 2003
20 Beth Onines, 50, Lake Zurich, FL 4:25:15 2004
Male 55 – 59
Runner Time Year
1 Anson Clapcott, 57, Savannah, GA 2:50:10 2002
2 Tony Mauro, 59, Pittsburgh, PA 3:06:49 2002
3 Jerry Rosa, 58, Hampton, NH 3:12:12 2002
4 Bill Lord, 56, S. Pasadena, FL 3:12:53 2001
5 Arthur Sarakas, 55, Pompano Beach, FL 3:17:16 2002
6 Raymond Bell, 57, Hudson, FL 3:21:20 2005
7 Gene Cormier, 56, South Dennis, MA 3:23:11 2004
8 Bill Doherty, 59, Lancaster, PA 3:25:54 2005
9 Randy Mellott, 56, Raleigh, NC 3:27:40 2005
10 John Wallace, 56, Sarasota, FL 3:28:30 2001
11 Jon Kieffer, 56, Treasure Island, FL 3:29:15 2000
12 Greg Kaputa, 55, Tampa, FL 3:29:45 2002
13 Arthur Sarakas, 56, Pompano Beach, FL 3:29:52 2003
14 Francesco Criniti, 56, Philadelphia, PA 3:30:15 2001
15 Barry Ruliffson, 55, Delavan, WI 3:30:24 2000
16 Tom Dixon, 56, Geneva, IL 3:30:44 2003
17 Larry Stryker, 55, Lake Crescent, MN 3:30:52 2002
18 Charles Gerardi, 55, Largo, FL 3:32:09 2002
19 Mike Barber, 57, Clearwater, FL 3:32:34 2000
20 Ken Hetherington, 58, Nova Scotia, Canada 3:33:04 2002
Female 55 – 59
Runner Time Year
1 Sandy Meneley, 55, Holmes Beach, FL 3:42:57 2003
2 Sigrid E. Lindo, 55, Montclair, NJ 4:09:19 2001
3 Linda Crismond, 56, Tarpon Springs, FL 4:21:20 2000
4 Amanda Carter, 57, Plant City, FL 4:30:23 2002
5 Fran Gaberino, 58, Palm Harbor, FL 4:37:49 2000
6 Maureen Uhler, 56, Pittsburgh, PA 4:43:45 2005
7 Amanda Carter, 56, Plant City, FL 4:45:38 2001
8 Carol Brouillard, 55 Spring Lake Park, MN 4:47:26 2003
9 Millie Hamilton, 55, Redington Beach, FL 5:02:11 2000
10 Amanda Carter, 58, Plant City, FL 5:02:48 2003
11 Millie Hamilton, 56, Redington Beach, FL 5:03:53 2001
12 Bettina Felden-Funke, 57, Bremen, Germany 5:06:52 2002
13 Sonia Ryker, 59, Orlando, FL 5:13:19 2004
13 Jacqueline Hulbert, 57, St. Petersburg, FL 5:13:19 2000
15 Millie Hamilton, 57, Redington Beach, FL 5:14:41 2002
16 Stephanie Bessette, 56, Dunedin, FL 5:18:38 2004
17 Jeanne Bocci, 57, Grosse Pointe, MI 5:18:51 2001
18 Cathy Troisi, 56, Seneca Falls, NY 5:19:56 2003
19 Judy Bliss, 59, Whittier, NC 5:21:15 2001
20 Maureen Uhler, 55, Pittsburgh, PA 5:23:16 2004
Male 60 – 64
Runner Time Year
1 Mel Williams, 63, Norfolk, VA 2:58:51 2001
2 Paul Hargrave, 61, Gainesville, FL 3:25:10 2000
3 Andrew Kotulski, 60, Montclair, NJ 3:29:15 2000
4 George Pothier, 63, Halifax, Canada 3:34:12 2001
5 Jon Kieffer, 61, Treasure Island, FL 3:34:36 2005
6 Colman Mooney, 63, Palm Harbor, FL 3:36:03 2003
7 Bill Feeney, 64, Woburn, MA 3:37:44 2002
8 Ralph Rydell, 60, Tampa, FL 3:39:06 2000
9 Roger Little, 61, Bedford, MA 3:39:23 2002
10 Chung Yoo, 63, Tampa, FL 3:40:38 2003
11 Charlie Grotevant, 60, Buckingham, IL 3:41:55 2003
12 Lynn Fleming, 60, Winter Haven, FL 3:42:30 2000
13 Roger Little, 62, Bedford, MA 3:42:33 2003
14 Chung Yoo, 61, Tampa, FL 3:43:12 2001
15 Bob Lehew, 60, Tulsa, OK 3:44:31 2003
16 Don Jewell, 64, Malerest, FL 3:49:41 2003
17 John Quinton, 62, IL 3:49:48 2000
18 Leo Jones, 62, Middleton, MA 3:50:11 2001
19 Stuart Olson, 61, Chulvota, Fl 3:52:07 2001
20 Chung S. Yoo, 62, Tampa, FL 3:53:16 2002
Female 60 – 64
Runner Time Year
1 Terttu Barsch, 63, Orlando, FL 4:38:36 2001
2 Carole Komisaruk, 61, Ontario, Canada 4:46:04 2003
3 Carol Westerman, 61, Sarasota, FL 4:51:46 2000
4 Mary Ann Carter, 63, Vancouver, Canada 4:52:27 2003
5 Cathy Detman, 64, Flint, MI 4:55:05 2003
6 Carol Westerman, 62, Louisville, KY 5:13:24 2001
7 Carol Westerman, 63, Louisville, KY 5:17:02 2002
8 Carolyn Von Der Heydt, 62, Ocala, FL 5:18:27 2004
9 Marita Krasel, 62, Kuerten-Bechen, Germany 5:22:19 2003
10 Sandra Baker, 60, Tampa, FL 5:23:05 2004
11 Patricia Wells, 63, Pompano Beach, FL 5:29:25 2002
12 Carolyn Von Der Heydt, 63, Ocala, FL 5:37:57 2005
13 Linda Lee Simpson, 63, Clearwater, FL 6:05:58 2001
14 Andrea Conte, 62, Nashville, TN 6:31:41 2003
Male 65 – 69
Runner Time Year
1 Joe Burgasser, 65, St. Petersburg, FL 2:59:21 2004
2 Joe Burgasser, 66, St. Petersburg, FL 3:16:16 2005
3 George Pothier, 66, Nova Scotia, Canada 3:27:09 2004
4 Dick Green, 65, Albany, NY 3:34:12 2000
5 Walt Wozniak, 66, Lees Summit, MO 3:41:13 2001
6 Albert Miclette, 67, Quebec, Canada 3:43:52 2004
7 Carl Pegels, 68, Buffalo, NY 3:47:28 2002
8 Jim Lynch, 69, Boca Raton, FL 3:51:33 2000
9 Dick Green, 66, East Chatham, NY 3:54:13 2001
10 Chuck Van Duzee, 65, Bradenton, FL 4:05:50 2003
11 Larry Larson, 67, Bradenton, FL 4:10:34 2001
12 Larry Larson, 66, Bradenton, FL 4:11:55 2000
13 Charles Grainger, 65, East Bridgewater, MA 4:19:43 2001
14 Bob Ranta, 68, Sun City Center, FL 4:19:51 2001
15 Walt Wozniak, 68, Lees Summit, MO 4:23:11 2003
16 Bruce Katter, 67, Edmonds, WA 4:25:59 2002
17 Carl Pegels, 69, Buffalo, NY 4:27:50 2003
18 Bob Ranta, 67, Sun City Center, FL 4:28:22 2000
19 Ben Sherman, 65, Louisville, OH 4:29:01 2003
20 Don Jewell, 65, Malerest, FL 4:29:30 2004
Female 65 – 69
Runner Time Year
1 Cathy Detman, 65, Flint, MI 4:31:45 2004
2 Cathy Detman, 66, Flint, MI 4:39:20 2005
3 Angela Craighead, 66, Potomac, MD 4:49:35 2002
4 Pat Dixon, 66, Rockledge, FL 4:57:20 2002
5 Viriginia Farneman, 65, Powell, OH 5:06:16 2003
6 Mickie Flinner, 68, Crystal Beach, FL 5:12:55 2003
7 Beverly Eggert, 66, Largo, FL 5:50:22 2002
8 Molly Childs, 65, Burneyville, OK 6:36:15 2005
Male 70 – 74
Runner Time Year
1 Roger Decoster, 71, Teruuren, Belgium 3:56:09 2001
2 Carl Pegels, 71, Buffalo, NY 4:16:23 2005
3 Pat Fitzgerald, 70, St. Petersburg, FL 4:18:10 2000
4 Patrick Sweeney, 72, Ormond Beach, FL 4:19:34 2002
5 Pete Peterson, 70, Lakeland, FL 4:25:09 2001
6 Pat Fitzgerald, 71, St. Petersburg, FL 4:25:25 2001
7 Alan Downing, 70, Clearwater, FL 4:27:32 2001
8 Hugh Goldstein, 71, Huntington Beach, CA 4:40:50 2000
9 Pat Fitzgerald, 72, St. Petersburg, FL 4:43:27 2002
10 Carl Pegels, 70, Buffalo, NY 4:43:43 2004
11 Joseph Coco, 74, Holiday, FL 4:56:09 2001
12 Norm Frank, 73, Rochester, NY 4:57:23 2005
13 Bob Ranta, 70, South Lyon, MI 4:57:52 2003
14 Harold Plaisier, 70, Jenison, MI 5:00:21 2004
15 Norm Frank, 71, Rochester, NY 5:07:01 2003
16 Wally Herman, 74, Lake Worth, FL 5:14:35 2000
17 Bob Ranta, 71, Sun City Center, FL 5:16:01 2004
18 Bob Ranta, 72, South Lyon, MI 5:24:04 2005
19 Peter Butler, 72, St. Paul, MN 5:42:53 2004
20 Peter Butler, 70, St. Paul, MN 5:43:56 2002
Male 75 – 79
Runner Time Year
1 Wally Herman, 75, Lake Worth, FL 5:36:47 2001
2 Charles Lasley, 78, Belleair, FL 5:42:13 2000
3 Wally Herman, 77, Lake Worth, FL 5:48:56 2003
4 Charles Lasley, 79, Belleair, FL 5:59:43 2001
5 Wally Herman, 76, Lake Worth, FL 6:08:03 2002
6 Don McNelly, 79, Rochester, NY 6:13:59 2000
7 Wally Herman, 78, Lake Worth, FL 6:19:14 2004
8 Wally Herman, 79, Lake Worth, FL 6:44:39 2005
Male 80 – 84
Runner Time Year
1 Charles Lasley, 80, Belleair, FL 5:58:33 2002
2 Ed Burnham, 80, Kansas City, MO 6:08:37 2000
3 Ed Burnham, 81, Kansas City, MO 6:24:46 2001
4 Ed Burnham, 82, Kansas City, MO 7:42:15 2002
5 Ed Burnham, 83, Kansas City, MO 8:12:35 2003
Receive race updates & special offers
 
 

We’re located in the beautiful Tampa Bay area, with races in St. Petersburg, Fort DeSoto Park, and Madeira Beach to Largo.

“Testimonial lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla parised do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna”